czwartek, 14 stycznia 2021

162 czarci pazur


Pomówmy dzisiaj o Hakorośli rozesłanej tzw czarcim pazurze. Nie mylmy jej z vilcacorą czyli kocim pazurem, który zarejestrowany został przez WHO jako lek wspomagający terapię onkologiczną .
Przejdźmy jednak do czarciego pazura , który jest również rośliną leczniczą, pochodzącą z Południowej Afryki i Namibii, należy do rodziny sezamowatych. Czarci pazur ma gruby główny korzeń z kilkoma rozgałęzieniami o długości nawet do 1,5 metra. Na wylotach tworzą się również bulwy wtórne i to one są dla nas najbardziej interesujące. Zawierają one szczególnie dużą liczbę składników aktywnych. W porze deszczowej korzeń wyrasta z liściastych pędów, które leżą na ziemi. Następnie z tzw. toporów liści wyrastają duże, czerwonawe kwiaty. Owoce przypominające pazury rozwijają się z kwiatów i stąd właśnie pochodzi nazwa tej rośliny.
Hakorośl rozesłana, to roślina wieloletnia, a naukowa nazwa tej rośliny leczniczej, to Harpagophytum procumbens. Ten naturalny surowiec roślinny działa farmakologicznie wielokierunkowo i tak np. wysuszony korzeń czarciego pazura ma zastosowanie przy:

przy chorobie zwyrodnieniowych stawów, zapalenie ścięgien, opuchliźnie stawowej, przy bólach pleców, lumbago, dnie moczanowej, niestrawności, rozrzedza krew i stosowany jest przy półpaścu.

Skutki uboczne są mało znane. Jednak w wyjątkowych przypadkach mogą wystąpić bóle brzucha lub reakcje alergiczne. Osoby cierpiące na wrzody żołądka lub dwunastnicy nie powinny stosować tego zioła. Ostrożność dotyczy również problemów z kamicą żółciową, w czasie ciąży i karmienia piersią jak również dzieci poniżej 12 roku życia muszą skonsultować się z lekarzem, a nawet powiedziałabym, że nie powinny korzystać z tego ekstraktu.

Efekty działania czarciego pazura stają się zauważalne dopiero po kilku tygodniach zażywania.
Warto też zaznaczyć, że po sześciu tygodniach należy zrobić sobie przerwę. Potem powinno się go znowu suplementować, przez sześć tygodni. Ekstrakty z diabelskiego pazura można stosować jako herbatę, nalewkę, maść lub inne gotowe preparaty. Najbardziej powszechnym rodzajem
oczywiście są jednak kapsułki, ponieważ na przykład herbata ma bardzo gorzki smak. Gotowe produkty można kupić w sklepie zielarskim lub w aptece, no i oczywiście w sklepach internetowych.
W badaniach laboratoryjnych wyciągi z tego korzenia, wykazują wpływ na chorobę zwyrodnieniową stawów. Nie wiadomo jednak jeszcze dokładnie, które składniki są za to odpowiedzialne. Podejrzewa się , że dużą rolę może tu odgrywać tzw harpagozyd.
Działanie hakorośli rozesłanej jest od dawna znane w medycynie ludowej. Zawiera gorzkie substancje typu irydoidowego,
prokumbid i wolny kwas cynamonowy. Znajdziemy tam rowniez flawonoidy, fenolokwasy i fitosterole. Łagodzą one objawy reumatyzmu czy chorób zwyrodnieniowych stawów, łagodzą ból, zmniejszają obrzęki i hamują procesy zapalne.

Zawartość substancji gorzkich w czarcim pazurze pobudza również wydzielanie soku żołądkowego i stymuluje przepływ żółci, ale chyba jest najbardziej gorzką rośliną jaką znam. Doświadczenia na zwierzętach wykazały farmakologiczne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Roślina nabiera coraz większego znaczenia także w weterynarii. Wyniki badań na ludziach są sprzeczne i brakuje miarodajnych badań dobrej jakości. Mimo to wiele osób twierdzi, że ból stawów ustępuje .
Najlepiej jest wyjaśnić to z lekarzem, czy akurat w Twoim przypadku ma sens stosowanie diabelskiego pazura. Preparat ziołowy oczywiście nie zastąpi standardowej terapii, ale może ją doskonale uzupełnić.
Jeżeli chodzi o niestrawność, to zawarte w korzeniu gorzkie substancje pobudzają trawienie . Dlatego też czarci pazur jest tradycyjnie używany przede wszystkim przy wzdęciach .

Każdy, kto suplementuje to zioło, przeciwko objawom choroby zwyrodnieniowej stawów, powinien wiedzieć, że potencjalne efekty pojawiają się dopiero po kilku tygodniach. Badania, które przyniosły pozytywne wyniki, pokazują, że konieczne jest wysokie dawkowanie, aby efekt był zauważalny. Dlatego preparaty z diabelskim pazurem należy przyjmować jako gotowe produkty lecznicze, ponieważ np. herbata zawiera zbyt małe ilości potencjalnie skutecznych substancji, które mogą pomóc w zwalczaniu bólu, jest zbyt słaba. Nadaje się ona jedynie na dolegliwości trawienne, takie jak gazy lub wzdęcia, jednak smakuje dość gorzko.
Podsumowanie
Od lat c
zarci pazur zbiera same pozytywne opinie w różnych dolegliwościach. Substancje zawarte w diabelskim pazurze wykazują właściwości antyoksydacyjne, ma własności oczyszczające i usuwające toksyny z organizmu, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
Suplemen
ty z ekstraktem z tej rośliny są oceniane jako skuteczne i niwelujące ból. Szukajmy kochani, przyczyn bólu.

Leki przeciwzapalne są często przepisywane w celu leczenia samego zapalenia, które jest przecież przyczyną objawów. Jeśli musicie przyjmować leki przeciwbólowe przez dłuższy czas, to możecie warto spróbować użyć odpowiednich ziołowych preparatów przeciwbólowych, aby zmniejszyć dawkę leku chemicznego? Ja stosuje kapsułki czarciego pazura wraz z kadzidłowcem (nagrałam filmik nr 157 bosswelia serrata) i muszę przyznać, ze wyniki są zaskakujące. Można naprawdę poprawić ruchomość stawów i pozbyć się chronicznego bólu i stanów zapalnych bez skutków ubocznych. To właśnie jest powód dla których warto sięgnąć po naturalne rozwiązania . Pamiętajcie o uzbrojenie się w cierpliwość przez kilka tygodni, a na pewno będzie się opłacać.

http://www.czytelniamedyczna.pl/3534,hakorosl-rozeslana-harpagophytum-procumbens-dc-roslinny-surowiec-o-wielokierun.html


https://bonavita.pl/czarci-pazur-dzialanie-sklad-przeciwwskazania-i-stosowanie

Europejska Agencja Leków (EMA): Harpagophyti radix. Online: https://www.ema.europa.eu/en/medicines/herbal/harpagophyti-radix (dostęp 05/2020)

Wichtl M: Leki herbaciane i fitofarmaceutyki. Wissenschaftliche Verlagsgesellschaft mbH Stuttgart 2016


https://gelenkschmerzeninfo.com/?gclid=Cj0KCQiArvX_BRCyARIsAKsnTxN_4d9pT0Qgp0hW3sOt-QijdF3DwkprZ30qWBUw3SH36r8_IodO_MYaArGZEALw_wcB


Deutsche Gesellschaft für Rheumatologie e.V. (2015): https://dgrh.de/Start/DGRh/Presse/Daten-und-Fakten/Rheuma-in-Zahlen.html