Melatonin, to hormon
wytwarzany przez szyszynkę(gruczoł endokrynny) w mózgu,
wspomaga rytm snu i czuwania oraz wydłuża i poprawia jakość snu. To nasz wewnętrzny zegar, który mówi nam, kiedy spać, a kiedy się obudzić. Jest syntetyzowana nie tylko w szyszynce w mózgu, a
le
również jej niewielkie ilości powstają w siatkówce oka i w
jelitach.
Melatonina pomaga nam skrócić czas zasypiania, ale
nie usypia. Oczywiście, zależy od oka ile hormonu zostanie
uwolnione. Nie wiem czy wiecie, ze jeżeli na siatkówkę oka pada
światło dzienne, wtedy to zablokowane jest wytwarzanie się
melatoniny.
Hormon ten obniża nam w momencie snu:
naszą temperaturę ciała,
zużycie energii
obniża również ciśnienie krwi
przygotowuje nasz organizm do snu
układ odpornościowy,
na wydzielanie hormonów płciowych,
na nasza pamięć i uczenie się
działa antydepresyjnie
antyoksydacyjnie,
przeciwzapalnie,
zmniejsza szumy uszne
spowalnia starzenie się komórek (dowiedli włoscy naukowcy)
stwierdzono również, ze działa na guzy nowotworowe np. piersi
Oczywiście w ciągu dnia, poziom melatoniny jest od trzech do dwunastu razy niższy niż w nocy.
Również, im jesteśmy starsi, tym niższa jest produkcja melatoniny w organizmie i stad moje zainteresowanie tym hormonem.
Nie wiem jak to wygląda w Polsce, ale w Niemczech hormon ten jest dostępny tylko na receptę.
Jest zatwierdzony do krótkotrwałego leczenia zaburzeń snu niewywołanych innymi chorobami u pacjentów powyżej 55 roku życia. Dzienna dawka melatoniny powinna wynosić 2 miligramy i ta ilość ma pomóc w normalizacji zaburzonego rytmu dnia i nocy. Zaobserwowano, że poziom melatoniny we krwi wzrasta tylko przez jakiś krótki czas po zażyciu, a jej największe stężenie jest między godzina 24-ta, a 03-cią nad ranem.
Niemcy uważają , ze długofalowe działanie tego preparatu hormonalnego nie zostało jeszcze odpowiednio zbadane i dlatego należy go unikać. Ponadto nie jest jeszcze wystarczająco wiadomo, jaki wpływ ma melatonina na kobiety w ciąży, a tym samym na nienarodzone dziecko. Dlatego melatoniny należy unikać w okresie ciąży i karmienia piersią, ponieważ melatonina przenika również do mleka matki.
W przeciwieństwie jednak do Niemiec melatonina jest łatwo dostępna w USA: hormon ten można kupić nawet w drogeriach i supermarketach, oczywiście bez recepty. Preparaty są tam sprzedawane jako suplementy diety, co w Niemczech jest niedozwolone - tutaj ten hormon jest uważany za lek. Wiele osób zamawia melatoninę online u amerykańskich dostawców, czyli kupują melatoninę bez recepty, co muszę powiedzieć, ze wiąże się z pewnym ryzykiem.
Z jednej strony długoterminowy efekt przyjmowania takich hormonów nie został jeszcze odpowiednio przebadany, dlatego preparaty należy przyjmować tylko po konsultacji z lekarzem.
Z drugiej strony, zamawiając preparaty hormonalne z USA, można łatwo paść ofiara oszustów i kupić podróbki. Skomplementowanie melatoniny na tzw własną rękę, może mieć kilka skutków ubocznych. Z jednej strony zbyt duża dawka lub nieprawidłowo przyjęta, może prowadzić do zaburzeń rytmu czuwania, np. jeśli zażyjesz lek w środku nocy, możesz nadal odczuwać senność następnego ranka i dlatego Melatoninę o tzw przedłużonym uwalnianiu , należy przyjmować godzinę przed snem, aby ułatwić zasypianie i poprawić jakość snu. Inne możliwe skutki uboczne melatoniny obejmują skurcze żołądka, zawroty głowy, ból głowy, drażliwość i zmniejszone pożądanie seksualne. Takie działania niepożądane występują jednak bardzo sporadycznie . Natomiast niski poziom melatoniny we krwi, może mieć różne przyczyny, takie jak :
długie okresy światła dziennego np. latem,
niedobór serotoniny,
stosowanie niektórych leków lub napojów zawierających kofeinę, np kawa i napoje energetyzujące również spożywanie alkoholu czy palenie papierosów,
intensywne ćwiczenia wieczorem
lub ciągły stres.
Z drugiej strony wysoki poziom melatoniny we krwi może być spowodowany długimi okresami ciemności, na przykład :
zimą, kiedy szybki robi się ciemno,
niektórymi lekami przeciwdepresyjnymi lub
zaburzeniami czynności wątroby.
Na stronie http://www.melatonin-info.org/dosierung.html możemy się dowiedzieć, ze możemy spowolnić starzenie się naszego organizmu , stosując dobowa dawkę melatoniny w wieku np
40-44 lata: 1mg
45-54 lata: 1-2mg
55-64 lata: 2-3mg
65-74 lata: 3-6 mg
> 74 lata: 4-6 mg na dobę.
Chodzi o wyrównanie związanej z wiekiem utraty melatoniny. Suplementacja melatonina, wspomaga regenerację szyszynki i co ważne, nie wpływa to w żaden sposób, na jej naturalną produkcje. Terapie tym hormonem powinno rozpocząć się zaledwie od 1 mg, ale ja oczywiście rzuciłam się na melatoninę z „grubej rury” tzn od 5mg i rano obudziłam się senna i zmęczona.
Dzisiaj już wiem, ze przy np zaburzeniach snu zaczynamy suplementacje od 1 mg, a jeśli to nam nie pomoże, 2 mg następnego dnia, jeśli sen jest nadal zaburzony, to trzeciego dnia, bierzemy 3 mg itd., aż do osiągnięcia dawki 5-6 mg na dobę. Melatonina jest również wskazana przy problemy z potencją czy braku libido. Wtedy to zażywamy, około 30 minut przed planowanym stosunkiem, dodatkowa tabletkę melatoniny.
Suplementacja melatonina jest szczególnie ważna w tzw grupach ryzyka. Przyjmujemy wtedy melatoninę profilaktycznie i to już nawet po 30 roku życia.
Spytacie pewnie, jakie to grupy i kto do nich należy ? Jeżeli członkowie twojej rodziny, chorowali na depresje, zaburzenia senne lub zmarli z powodu choroby układu krążenia czy raka, to terapia zastępcza melatoniną może być środkiem zapobiegawczym.
Na pewno wielu z Was powie, ze lepiej by było ,zamiast tabletek suplementować melatoninę z naturalnych źródeł pokarmowych. Tak więc melatoninę możemy (niestety w niewielkich ilościach) znaleźć w:
brokułach,
orzechach włoskich i
suszonych owocach,
oliwkach,
banany,
we wszystkich odmianach wiśni,
siemieniu lnianym,
rybach i niektórych rodzajach owoców morza.
Oczywiście jeśli masz problemy z zasypianiem, to możesz np wieczorem zjeść całą filiżankę wiśni, ponieważ są one bogate w tryptofan, który jest niezbędny do produkcji serotoniny.
Chciałabym Wam również powiedzieć, ze melatonina to najważniejszy hormon naszego organizmu, którego suplementacja nie uzależnia nas od siebie.
Jeżeli mamy problemy z zasypianiem i snem to na koniec kilka porad:
otwierajmy okna i wietrzmy nasze sypialnie
wstając w nocy do toalety nie zapalajmy światła, bo 1 minutka potrafi już rozbić nam cykl wytwarzania melatoniny,
przed snem nie używaj tzw niebieskiego światła telewizora, komputera czy telefonu komórkowego, bo w naszej szyszynce nie wytwarza się wtedy melatonina.
Jeśli pracujecie na tzw „nocne zmiany” lub znajdziecie się kiedyś na innym kontynencie, w innej strefie czasowej, to chyba wtedy najbardziej docenicie dobrotliwą suplementacje melatonina.
Nie lekceważmy snu kochani, bo on jest ogromnie ważny dla naszego zdrowia i naszej długowieczności.
Źródła:
https://www.netdoktor.de/medikamente/melatonin/
http://www.melatonin-info.org/dosierung.html
wykład na YouTube dr. Kopczynski