Jesteś uzależniony od cukru ?
Przedstawiam Ci 10 słodkich zamienników cukru.
Któż z nas nie lubi słodkiej porannej kawy z pianką, pączusia, torciku, kawałka świeżutkiego ciasta czy batonika na szybka przekąskę? Osoby z mojego rocznika pamiętają na pewno czasy kiedy to cukier i słodycze były na kartki? Ale czy wtedy ktoś słyszał o ADHD, RZS, depresji ?
Ostatnio naukowcy zaczęli ostrzegać świat przed niebezpieczeństwem słodkiej trucizny.
Twierdzą oni, że uzależniamy się od cukru i ze wywołuje on wiele chorób, a częste spożywanie cukru sprawia, że jesteśmy otyli, chorzy, zakwaszamy cały organizm i chcemy słodyczy coraz więcej i więcej. Jest on wszechobecną pułapką, czyhającą na nas w wielu produktach spożywczych, a przede wszystkim w produktach gotowych i napojach gazowanych.
Pamiętajmy, ze cukier to potężny słodki biznes, który wciąga nas w swoje szpony kuszącym smaczkiem i chwilowym kopem szczęścia. Myślę, ze nie ma na rynku, gotowego produktu, który nie jest dziś słodzony, a największe bomby cukrowe znajdują się w keczupie, musli, jogurcie owocowym, mlecznych koktajlach, sokach i napojach .
Dorastamy ze słodyczami, jesteśmy nagradzani nimi już jako małe dzieci. Słodkości dają nam ukojenie, łagodzą ból, poprawiają nastrój i nasze samopoczucie. Krótko mówiąc, wszyscy jesteśmy niewolnikami cukru już od najmłodszych lat.
Tak na prawdę to nasz organizm potrafi sam uzyskać niezbędny
cukier przez glukozę np. z owoców, ryżu czy warzyw. Potrzebujemy
cukier jedynie jako źródła energii dla naszych mięśni i mózgu.
Patrząc na stronę odżywczą, białe, kuszące kryształki cukru są
jedynie pustą kalorią i nie ma w nim nic wartościowego, to
zupełnie puste kalorie.
Należy pamiętać, ze cukier powoduje wzrosty i spadki poziomu cukru we krwi. I tak po spożyciu np. batonika, poziom wzrasta i czujemy się super pobudzeni, ale za chwile spada, a nasze doznanie szczęścia wraz z nim, zupełnie jak jazda na diabelskim młynie . Cukier uzależnia nas od siebie i działa na nasz organizm zupełnie jak narkotyk. W naszym organizmie cukier stymuluje ustrój do produkcji serotoniny i dopaminy co sprawia, ze jedynie przez chwile jesteśmy szczęśliwi.
W dzisiejszych czasach nie ma już nikt żadnych wątpliwości, że cukier jest szkodliwy, ze zabija nas powoli i systematycznie. Wielu ludzi cierpi na otyłość, choruje na próchnicę, nadciśnienie tętnicze, choroby skóry, migreny, cukrzyce, a nawet raka. Im więcej cukru, tym częściej i bardziej stajemy się głodni. Jeśli spożywasz cukier, to twoje ciało emituje insulinę.
Insulina z kolei oznacza, że jesteś bardziej głodny, a spalasz mniej tłuszczu, co oznacza, że tyjesz.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca maksymalnie do 50 g cukru dziennie, to zaledwie tyle, co 400g jogurtu owocowego.
Moja porada brzmi:
nie chodź na zakupy do sklepu spożywczego, gdy jesteś głodny,
sprawdzaj zawartość cukru w każdym produkcie (czytaj ulotki),
nie kupuj gotowych już produktów, ani fast-foodów,
omijaj z daleka regały ze słodyczami,
rób (w miarę możliwości) zakupy na targowisku ze Świeżymi warzywami i owocami,
pij więcej wody i unikaj wszystkich napoi gazowanych i sztucznie słodzonych ,
zamiast batonika weź sobie daktyle czy orzechy.
Przedstawiam Wam teraz nieco zdrowsze ZAMIENNIKI BIAŁEGO CUKRU :
Erytrol posiada jedynie 20 kcal na 100 g, z indeksem glikemicznym IG=0 . Jest więc świetnym zamiennikiem cukru, chociaż jest nieco mniej słodki. Występuje naturalnie w owocach takich jak truskawki, gruszki, melony czy winogrona. Jednak do celów przemysłowych (i tu należy zwrócić uwagę), Erytrol otrzymuje się z kukurydzy lub grzybów. Nie ma on żadnego wpływu na poziom cukru we krwi i nie zawiera kalorii. Jest moim numerem jeden, chociaż ma jedna wadę, jest dość drogi.
KSYLITOL jest alkoholem cukrowym (E 967), znany również jako „cukier brzozowy”. Jest naturalnym składnikiem niektórych warzyw i owoców (np. kalafiora czy śliwki). Jest słodzikiem półsyntetycznym, zawiera 240 kcal na 100 g. Ma niski indeks glikemiczny IG=8 . Działa bakteriobójczo i zapobiega zakwaszaniu organizmu. Ksylitol działa przeczyszczająco, a to za sprawą enzymów, które odpowiedzialne są za trawienie cukru brzozowego.
Cukier kokosowy, obecnie bardzo popularny. Pozyskuje się go ręcznie z nektaru kwiatu palmy kokosowej, dlatego tez nie należy do najtańszych, nie należy również do najzdrowszych zamienników zwykłego cukru. W 100g ma aż 377 kcal, ale za to ma niezbyt wysoki indeks glikemiczny IG=35. Zawiera on witaminy i minerały, w tym cynk, magnez i żelazo. Ponieważ cukier kokosowy jest czystą formą cukru, podobnie jak normalny cukier, może zwiększać ryzyko cukrzycy, otyłości czy chorób serca.
Brązowy cukier, nie rożni się zbytnio niczym od cukru białego. nierafinowany cukier trzcinowy albo coraz częściej cukier buraczany rafinowany, barwiony karmelem na brązowo. Nie prawdziwym jest przekonanie, że brązowy cukier jest zdrowszy od białego.
Oprócz sacharozy naturalny cukier (niezależnie od tego, czy trzcinowy, czy buraczany) zawiera wiele innych składników. Łącznie tworzą one melasą cukrową. Jej kolor jest brązowy i stąd brazowe zabarwienie cukru. Należy uważać, by nie dać się oszukać i nie kupić białego cukru barwionego karmelem. 100G = 396 kcalSyrop ryżowy pochodzi z Japonii i jest pozyskiwany ze słodkich ziaren ryżu. 100 g syropu ryżowego, to ponad 300 kcal, a indeks glikemiczny wynosi IG=100. Składa się głównie z maltozy (cukru słodowego) i wielu cukrów, takich jak oligosacharydy. Zawiera witaminy z grupy B, witaminę PP, fosfor, potas, wapń i sód
Często jest stosowany przez wegan jako zamiennik miodu.Miód jest produktem naturalnym, zawiera wiele cennych składników .
Miód od dawna jest stosowany jako lek w naturopatii, ponieważ ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antyseptyczne. 100 g miodu to około 310 kcal. Ze względu na wodę zawartą w miodzie 100 g miodu ma niższą słodycz niż 100 g białego cukru.Syrop z agawy, jest uzyskiwany z soku agawy w Meksyku i ma podobny smak do miodu.
Zawiera minerały, fito chemikalia i witaminy.
Syrop z agawy zawiera tyle samo kcal co miód. 100 g syropu jest równy 310 kcal. Ze względu na wysoką zawartość fruktozy ma jednak niższy indeks glikemiczny IG= 15. Jednak jeśli spożywasz dużą ilość fruktozy przez dłuższy czas, może to prowadzić do insulino oporności. Zwiększa zarówno poziom cukru, jak i poziom insuliny we krwi.Syrop klonowy jest produktem naturalnym o działaniu przeciw utleniającym i przeciwzapalnym. Syrop klonowy im jest ciemniejszy, tym jest smaczniejszy i zdrowszy. Zawiera wapn, magnez, potas i żelazo, a 100 g ma 260 kcal, o niskim indeksie glikemicznym IG=15
Aby wyprodukować to „płynne złoto”, na1 litr syropu klonowego, potrzebujemy aż 40 litrów soku klonowego.
Stevia - Stevioglikozydy są substancjami słodzącymi, otrzymywanymi z rośliny tzw słodkiego zioła . Stevia nie dostarcza kalorii i nie atakuje próchnicą zębów. Nie ma ona również wpływu na poziom cukru we krwi. Dodawana do żywności w formie ekstrahowanej chemicznie (jako E 960) nie zawiera żadnych cennych składników. Stevia jest znacznie słodsza niż cukier, ale ma również lekko gorzki posmak co nie wszystkim zbytnio odpowiada.
Daktyle pochodzą z Zatoki Perskiej i są owocami palmy daktylowej.
Daktyle są bogate w witaminy PP, B1, B2, A , zawierają również fosfor, żelazo, potas i magnez. Ze względu na wysoką zawartość błonnika są dobrym środkiem stymulującym trawienie, a ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy mają działanie przeciwzapalne. Ciekawostka jest, ze Daktyle pomagają wzmacniać stawy, kości i zwalczać osteoporozę, ale są jednak wysoko kaloryczne 100 g = 290 kcal. W postaci wysuszonej są idealnym źródłem energii i przyspieszają trawienie. Musze przyznać, ze są moimi ulubionymi cukierkami i często wykorzystuje je do pieczenia ciast .
Biały cukier jest absolutnie zbędnym składnikiem żywności, stymulantem, którego nasz organizm nie potrzebuje wręcz się przed nim broni. Niemniej jednak konsumujemy go w ogromnych ilościach z dramatycznymi konsekwencjami. Wysoki Indeks Glikemiczny jest pożywka dla komórek nowotworowych, bakterii i np. grzyba candida .
Proponuje Wam obejrzenie filmu dokumentalnego, który jest jedynie eksperymentem opowiadającym o działaniu cukru na ludzki organizm, pod tytułem „ Cały ten cukier” w reżyserii Damon Gameau, a porzucicie cukier na dobre. Po tym to właśnie filmie ja zaczęłam sprawdzać skład pożywienia, przekąsek i przestałam kupować tzw gotowce i napoje z supermarketów. Zmieniają się czasy, coraz więcej ludzi świadomie wybiera życie bez cukru, a sieci wielu supermarketów sukcesywnie zmniejszają zawartość cukru w swoich produktach. Wiele osób przejrzało na oczy i porzuca ten legalny narkotyk, stosując dietę bez cukrową. Jak to jest możliwe, ze coraz mniej osób spożywa cukier, a spożycie cukru na jedna osobę wzrasta z roku na rok ? Mam więc nadzieje, że bajecznie bogata kariera cukru powoli się kończy. Czego sobie i Państwu życzę.
Źródła:
FILM- Damona Gameau „Cały ten cukier”
USDA
https://bonavita.pl/
https://zdrowie.tvn.pl/